2022

Jak se učí podnikavost na Univerzitě Karlově

Inovační podnikání a Transfer technologií • Veronika Primasová Hrubá, Klára Nechvílová  4/2022

Předáváme našim studentům především základní vhled do toho, jaké kroky je třeba udělat, aby z teoretického nápadu vznikl reálný projekt, a vytváříme i praktické příležitosti pro rozvoj průřezových dovedností, které jsou pro realizaci jakéhokoli nápadu klíčové,“ říká Veronika Primasová Hrubá, garantka vzdělávání Centra pro přenos poznatků a technologií UK. „Budujeme tak komunitu talentovaných studentů a vědců, kteří mají chuť svým studiem, výzkumem a prací rozumět dnešním a budoucím komplexním společenským výzvám, hledat jejich inovativní řešení a zvládat tato řešení proměňovat v reálnou inovaci tak, aby to mělo pozitivní dopad na společnost,“ dodává.

Celý článek najdete ZDE (strana 14-15)


Poslechněte si ► Podcast Udržitelná Karlovka #3: Wasted Biowaste (13. 7. 2022)

V pořadí třetím díle podcastu Udržitelná Karlovka si Filip Liška povídá s týmem Wasted Biowaste. Tři studentky FF UK Jitka Vlčinská, Barbora Aradská a Kateřina Fantová spolu se studentkou PřF UK Kateřinou Faltýnkovou se dostaly do finále ofordské soutěže Map the System. Mluvilo se nejen o systémovém myšlení, které se na UK vyučuje formou kurzu Map the System při CPPT UK, ale také o jejich projektu, který se věnovuje zpracování městského bioodpadu. Jak získat "hnědou popelnici" na třídění bioodpadu a co vše do ní patří? Jaké limity má zpracování bioodpadu a proč by pro Prahu mohla být inspirativní malá obec Kněžice?


Podcast si můžete pustit na Spotify ZDE.



S banánovou slupkou až do Oxfordu

Forum: Magazín Univerzity Karlovy • Pavla Hubálková  28. 6. 2022

Potká se bioložka, historička, pedagožka a filmová vědkyně... To není začátek vtipu, ale studentský projekt, který řeší osud bioodpadu v pražských domácnostech. Tým tvořený studentkami Filozofické a Přírodovědecké fakulty UK vyhrál české kolo mezinárodní soutěže Map the System, čímž získal vstupenku na světové finále do Oxfordu. Toho se před prázdninami i zúčastnily a čerstvě se vrátily domů.


Celý článek si můžete přečíst ZDE

Najdete ho také v tištěnám vydání časopisu Forum ZDE.



Didaktikon je naděje. V Hybernské vzniká jedinečný edu-hub

Forum: Magazín Univerzity Karlovy Martin Rychlík 9. 6. 2022

„Univerzita si bere na starost obsahové naplnění Didaktikonu, přinejmenším v prvních letech rozjezdu centra. To spočívá zejména v koncentraci didaktického potenciálu fakult a součástí UK pro cílové skupiny. Tyto aktivity spadají do činnosti CPPT, na nichž úzce spolupracuje s MFF UK, FF UK, PřF UK a PedF UK v rámci soutěže na pilotní expozici. Cílem snah je podnítit mezifakultní spolupráci v interdisciplinárních projektech za účelem společného nalézání inovativních didaktických přístupů,“ říká Marcel Kraus, manažer univerzitního projektu Hyb4City. Do celé koncepce je zapojena nejen Karlovka, ale i hlavní město Praha jako investor, zapsaný ústav Kampus Hybernská, některé fakulty či Centrum pro přenos poznatků a technologií (CPPT).


Celý článek si můžete přečíst ZDE.



Tipy z Hybernské: Série workshopů radila, jak sdílet vědu

Forum: Magazín Univerzity Karlovy Tereza Mašínová 30. 5. 2022

Jak najít příběh, který dokáže představit vědeckou práci široké veřejnosti? Jak se správně připravit na rozhovor v médiích nebo jak ukázat své vědecké výsledky na sociálních sítích? To jsou otázky, které si často kladou (nejen) mladí vědci a doktorandi napříč obory. Odpovědi jim pomohla hledat jarní série praktických workshopů na téma Komunikace vědy, kterou ve spolupráci se zkušenými novináři, popularizátory vědy a experty na veřejné vystupování připravily dvě mladé vědkyně, Eliška Koňaříková a Tereza Mašínová, a to pod záštitou Centra pro přenos poznatků a technologií UK (CPPT).


Celý článek si můžete přečíst ZDE.



Vědci z Matfyzu: Ve využití vodíku jsme zase o krok dál

Forum: Magazín Univerzity Karlovy Jitka Jiřičková 25. 5. 2022

„Je to další krok na cestě k dostupnějšímu vodíku,“ říkají Peter Kúš a Tomáš Hrbek, členové vědeckého týmu z katedry fyziky povrchů a plazmatu MFF UK, který vyvinul unikátní technologii pro zvětšení povrchu proton-vodivé membrány. Ta je klíčovou složkou moderních vodíkových palivových článků a elektrolyzérů vody. V září 2021 za vynález a jeho využití v elektrolýze vody získali prestižní ocenění f-cell award ve Stuttgartu. (...)

Kúš: Myšlenkou ochránit si vynález patentem jsme se začali zabývat, když jsem získal finanční podporu pro výzkum z programu GAMA. Proces získání patentové ochrany je totiž nejen časově náročná, administrativně složitá ale také finančně nákladná záležitost s nejistým výsledkem. Hodně nám s tím pomohlo oddělení CPPT a následně CUIP, a především také náš vedoucí, profesor Matolín, který je rovněž držitelem několika patentů, a tak dokázal zhodnotit, zda je naše technologie opravdu tak unikátní, že má smysl se o patent pokoušet.


Celý článek si můžete přečíst ZDE



S hnědými popelnicemi do Oxfordu

Přírodovědci.cz: Magazín Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy  • Michal Andrle  2/2022

Kateřina Faltýnková studuje 1. ročník navazujícícho magisterského oboru genetika, molekulární biologie a virologie. Jejím denním chlebem je práce s kvasinkovými koloniemi, jíž se věnuje v týmu profesorky Zdeny Palkové v centru BIOCEV. Jelikož jí ale není lhostejný okolní svět, zapsala si i mezioborový kurz Map the System, který se zaměřuje na hledání příčin a navrhování řešení environmentálních a společenských výzev dnešního světa. Na Univerzitě Karlově jej garantuje Centrum pro přenos poznatků a technologií, a Kateřina díky němu načerpala nové znalosti a zkušenosti a získala i nové přátele. A co víc: čtyřčlenný tým, jehož byla součástí, zvítězil v celouniverzitním kole stejnojmenné soutěže a čeká jej prestižní účast na světovém finále na Oxfordské univerzitě.


Celý článek si můžete přečíst ZDE.



University alliances focus of CU conference

Forum: Magazín Univerzity Karlovy Jan Velinger 12. 5. 2022

"The second half of the conference at CU on Wednesday then focused on the other side of the coin: research and bringing the results of research to market and to wider audiences. Those who took part in the panel discussion were: Hana Kosová, the head of CPPT at CU, Veronika Korittová, National Contact Point Horizon Europe, Jakub Lelek, Public Affairs Leader at IKEA, Eva Janouškovcová, Director at TTO of Masaryk University and Transfera.czLukáš Kačena, Managing director at prg.ai." (...)

"Afterwards, Forum spoke to the director of CU’s Centre for Knowledge and Technology Transfer (CPPT), Hana Kosová. She spoke about the highly-innovative space Kampus Hybernská, where cultural events and conferences organised or co-organised by CPPT ensure the university and the public meet and projects reach new audiences and new potential."

“I see it as a great opportunity, a kind of melting pot where academia, businesses, the public spheres, NGOs, can get together. We try to come up with new ideas to promote them coming together. Obviously, it is not without ‘risks’ – there are many factors which we cannot influence – but overall there is a common interest between the city (which owns the site) and the university. We are doing our best to show how effectively it can be used as a functional space.”


Překlad článku do angličtiny najdete ZDE.



Se slupkou do Oxfordu. Map the System zná českého vítěze

Forum: Magazín Univerzity Karlovy Jitka Jiřičková 26. 4. 2022

Slupka od banánu se stala ústředním motivem českého kola mezinárodní studentské soutěže Map the System. Konalo se v pondělí 25. dubna v Kampusu Hybernská. Vítězný tým složený ze čtveřice studentek z různých oborů Filozofické a Přírodovědecké fakulty UK se zabýval tím, jak nakládat s bioodpadem z pražských domácností. Se svým projektem budou reprezentovat Českou republiku na Univerzitě v Oxfordu, kde se v červnu uskuteční mezinárodní finále soutěže. Jak ale dívky zdůraznily, nejde jim tolik o samotné vítězství, jako spíš o to, aby jejich projekt našel uplatnění v praxi.

O účast v mezinárodním finále se ucházelo sedm týmů složených ze studentů napříč obory a fakultami UK. Právě mezioborovost jednotlivých týmů je v případě hledání systémových změn velmi žádoucí. Pomáhá v tom nazírat problém z různých úhlů pohledu. Techniku mapování systému se studenti UK mohli učit poslední dva semestry na kurzu Map the System, který vedla v Kampusu Hybernská Barbora Komberec Novosadová z Centra pro přenos poznatků a technologií UK (CPPT UK).


Celý článek si můžete přečíst ZDE

Překlad článku do angličtiny najdete ZDE.



Projekty studentů Filozofické fakulty UK míří do finále univerzitního kola soutěže Map the System

Web ff.cuni.cz • redakce  24. 4. 2022





Univerzitního finále prestižní interdisciplinární oxfordské soutěže se zúčastní čtyři týmy se studenty z FF UK. Jejich projekty mají zmapovat systémové myšlení v současných společenských a environmentálních otázkách.


Celý text si můžete přečíst ZDE.






Studenti a medici UK opět pomáhají, tentokrát Ukrajincům

Forum: Magazín Univerzity Karlovy Marcela Uhlíková 10. 3. 2022

„K dnešnímu dni na Hlavním nádraží působí zhruba sedm desítek dobrovolníků UK v rámci poskytování tlumočnických služeb a další desítky studentů z řad ,Trojky´. Právě poskytování zdravotnických služeb je naprosto zásadní pro fungování centra. Studenti Univerzity Karlovy zde opravdu odvádějí profesionální a velmi prospěšnou práci ve velmi stresujících podmínkách. I když momentálně nápor trochu opadl, především z důvodu přesměrování některých vlakových spojení do jiných měst, stále se jedná o stovky uprchlíků denně, kterým se naši studenti a další dobrovolníci věnují,“ líčí Hubert Topinka, který je v CPPT odborným garantem pro vztahy s nestátními neziskovými organizacemi a veřejnou správou.


Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Překlad článku do angličtiny najdete ZDE.



Svět není tvoje bojiště, vzkázal happening za Ukrajinu

Forum: Magazín Univerzity Karlovy Helena Zdráhalová 26. 2. 2022

„Bojuje se tu i za naši svobodu,“ vzkázal přímo z ukrajinského Lvova prostřednictvím internetového streamu doktor Radomyr Mokryk z Filozofické fakulty UK. Byl jedním z diskutujících na studentském happeningu Tohle je náš svět, ne tvoje bojiště!, který se konal večer 25. února v Kampusu Hybernská – den poté, co ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.



Celý článek si můžete přečíst ZDE.



Změna klimatu? Bez příběhu fakta neprodáte

Forum: Magazín Univerzity Karlovy Jitka Jiřičková 9. 2. 2022

"Jak komunikovat téma udržitelného rozvoje a zavádět opatření tak, aby je společnost akceptovala? „Především musí lidé informacím rozumět a ztotožnit se s nimi. Musí v nich vyvolat nějakou emoci. Jedině pak je budou brát vážně a změní své chování,“ shodli se účastníci Fóra udržitelného rozvoje, jež proběhlo v Kampusu Hybernská a na němž se vedle Ministerstva životního prostředí ČR a Ministerstva pro místní rozvoj ČR podílelo i Centrum pro přenos poznatků a technologií UK."


Celý článek si můžete přečíst ZDE.



Original ideas can change the world

Forum: Charles University Magazine (EN) • Jan Velinger • 3. 2. 2022

"Innovation Breakfasts, organised by Innovation Lab CU, which is part of the Centre for Knowledge and Technology Transfer at Charles University and hosted by Kampus Hybernská, have been running since September 2021. Each session (which you can attend online or in person) has provided participants with an opportunity to connect with professionals from different backgrounds and professional fields. The aim is to reach promising students and broaden their horizons and outlook – highlighting connections and future career possibilities that might otherwise not be apparent."

Celý článek v angličtině si můžete přečíst ZDE.



Chtějí změnit nefunkční systémy. Nejlepší se ukáží v Oxfordu

Forum: Magazín Univerzity Karlovy Helena Zdráhalová 18. 1. 2022

"Ještě čtrnáct dní mohou studenti hlásit svoje projekty do prestižní mezinárodní soutěže Map the System. Jejím cílem je naučit vysokoškoláky komplexně popsat vybraný problém současné společnosti, prozkoumat jeho vyzkoušená řešení, navrhnout a obhájit si svoje vlastní, a v důsledku tak třeba odstartovat i systémovou změnu. V polovině dubna se uskuteční české kolo soutěže, ten nejlepší tým pak svůj projekt představí v červnu na Oxfordské univerzitě před mezinárodní porotou."

Celý článek si můžete přečíst ZDE.


Poslední změna: 28. listopad 2022 20:40 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy


Adresa kanceláře:

Petrská 1180/3

110 00 Praha 1

Telefon: +420 224 491 255

E-mail:

Kontakty na tým


Korespondenční adresa:

Ovocný trh 560/5

116 36 Praha 1


IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208


Spojte se s námi na LINKEDIN


Jak k nám