2019

Sbližujeme vědu s byznysem

iForum: Online magazín Univerzity Karlovy Jana Rydlová • 30. 9. 2019

(...) "Inovační skauti musejí umět vytipovat, jaké služby, produkty nebo know-how firmám nabídnout. Zatímco ve světě je běžné, že si tyto odborníky najímají právě podniky, aby jim zajistili např. přístup k nejnovějším technologiím pro testování produktů, u nás skauti působí přímo na univerzitě. Jako posilu tzv. univerzitní inovační sítě je zaměstnává  Centrum pro přenos poznatků a technologií UK. Cílem je poskytnout vědcům na univerzitě komplexní servis." Celý článek o inovačních skautech si můžete přečíst ZDE.



Od nápadu k vlastní firmě (Rozhovor s Hanou Fořtovou a Terezou Dvořákovou)

iForum: Online magazín Univerzity Karlovy Jana Rydlová • foto: Archiv Frusacku • 18. 9. 2019

(...) "I když se to možná nezdá, znalosti a dovednosti získané při studiu medicíny uplatníte i v podnikání. Jinak ale spoustu věcí objevujete postupně, někdy metodou pokus–omyl. Pořád se učíme. Na Univerzitě Karlově funguje Centrum pro přenos poznatků a technologií, které poskytuje poradenství a pořádá kurz managementu inovací. Podle materiálů z tohoto kurzu jsme sestavovaly první business plán. Investor nám poskytl zázemí a zajistil konzultace v oblasti práva nebo účetnictví." Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE. Zdroj ilustračního obrázku soulbowl.cz.



Od atentátu ke svobodě. Úspěšná hra Attentat 1942 se brzy dočká pokračování

iForum: Online magazín Univerzity Karlovy Jana Rydlová • foto: Archiv • 9. 9. 2019

(..) "Najít investora se bude tým snažit i na největším evropském herním festivalu v Kolíně nad Rýnem. „Máme teď k dispozici zhruba půlhodinové demo a na prezentaci se pečlivě chystáme. Zpočátku nám hodně pomohl kurz Centra pro přenos technologií UK a hlavně konzultace s business angelem – člověkem, který se věnuje investování do start-upů. Teď se chceme soustředit na marketing. Naším cílem je oslovit lidi mimo typicky hráčskou komunitu, protože věříme, že právě princip vyprávění a hledání příběhu pro ně bude atraktivní,“ doplňuje Jakub Gemrot. Trend narativních her je na vzestupu a brzy budou příběhové hry běžnou součástí všech mainstreamových televizních služeb. Ambicí týmu je postupně pokrýt poválečné období až do roku 1989." Celý článek najdete ZDE.



Prověřeno v poušti. Nová ochranná známka českých egyptologů

epochaplus.cz • Pavel Polcar • 1. 9. 2019

"Výrobky a technologie, které zvládnou extrémní pouštní podmínky, zejména v oblasti české archeologické koncese v Abúsíru a expedice v Súdánu, budou nově moci získat ochrannou známku Prověřeno v poušti, kterou uděluje Český egyptologický ústav FF UK." Celý článek najdete ZDE.









Eva Lehečková: Každých čtrnáct dní vymře jeden jazyk. I proto se na FF UK zrodila platforma Library of Languages, která malým jazykům pomáhá růst

FF UK / www.ff.cuni.cz • 27. 8. 2019

" (...) Transfer zavádění patentů, nových výrobků a nanoprůmyslu si dovede představit každý. Tématem letošní konference byl však i transfer v humanitních a společenskovědních oborech. Proto jsme dostali nabídku ukázat, jak se mohou přenášet teoretické vědecké poznatky do zábavné formy, a to v rámci společenského večera v syrovém a industriálním prostoru pražského hotelu Pyramida. A protože se Library of Languages zaměřuje na jazykovou znalost a logiku v jazycích, připravili jsme únikovou hru a technologický kvíz." Celý článek si můžete přečíst ZDE.



Egyptologové otestují top výrobky

Lidové noviny Martin Rychlík foto: Archiv ČEgÚ FF UK 14. 8. 2019

"Je to přesně 365 dní od chvíle, kdy vědci z Univerzity Karlovy v LN ohlásili, že chystají nebývalý záměr – udělovat certifikát Prověřeno v poušti. Ten si od českých egyptologů vyslouží jen takové výrobky, jež obstojí v náročných podmínkách.

A nyní Český egyptologický ústav Filozofické fakulty UK (ČEgÚ) oficiálně sdělil, že získal ochrannou známku od Úřadu průmyslového vlastnictví. Běží už také web Proverenovpousti.cz, kde je seznam kategorií výrobků, jež si firmy mohou otestovat." Celý článek v .pdf si můžete přečíst ZDE.



Prověřeno v poušti – nová ochranná známka českých egyptologů

21stoleti.cz Dagmar Garciová 14. 8. 2019

„Výrobky a technologie, které zvládnou extrémní pouštní podmínky, zejména v oblasti české archeologické koncese v Abúsíru a expedice v Súdánu, budou nově moci získat ochrannou známku Prověřeno v poušti, kterou uděluje Český egyptologický ústav FF UK.“ Celý článek najdete ZDE.










Egyptologové budou udělovat ochrannou známku Prověřeno v poušti

novinky.cz foto: Archiv ČEgÚ FF UK 13. 8. 2019

"Novou ochrannou známku Prověřeno v poušti budou moci získat výrobky a technologie, které obstojí v drsných pouštních podmínkách, konkrétně v oblasti české archeologické koncese v egyptském Abúsíru a expedic v Súdánu. Udělovat ji bude Český egyptologický ústav, potažmo Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze, pod kterou spadá." Celý článek najdete ZDE.






Egyptologové v poušti testují odolnost výrobků. Nejlepším dávají známku

iDNES.czIvana Faryová foto: Archiv ČEgÚ FF UK 12. 8. 2019

"Drsné a náročné prostředí, v němž čeští egyptologové a další vědci v Egyptě a Súdánu dlouhodobě pracují, umožňuje prověřit odolnost výrobků a technologií, které používají. Těm nejlepším mohou od srpna udělit novou ochrannou známku Prověřeno v poušti. První zájemce už mají." (...) "Ochranná známka Prověřeno v poušti slouží jako určitý punc kvality a exkluzivity. Každý oprávněný uživatel bude vůči svým zákazníkům demonstrovat, že jeho zboží úspěšně podstoupilo testování v těžkých pouštních podmínkách,“ říká Matěj Machů, poradce pro právo duševního vlastnictví z univerzitního Centra pro přenos poznatků a technologií." Celý článek najdete ZDE.



Prověřeno v poušti = značka produktu, který vydrží extrémy

iForum: Online magazín Univerzity Karlovy Marcela Uhlíková • foto: Archiv ČEgÚ FF UK • 12. 8. 2019

"Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy začne od letoška testovat v rámci archeologické koncese v Abúsíru české výrobky a technologie. Na ty nejodolnější nově čeká možnost získat prestižní ochrannou známku Prověřeno v poušti. Projít zkouškou v extrémních klimatických a provozních podmínkách mohou například bundy, kalhoty, svetry, spodní prádlo, boty, klobouky a cestovní přikrývky nebo počítače, čerpadla, ohřívače vody či chytré telefony, kamery a hodinky…" Celý článek najdete ZDE.



Technology Transfer people are essential to connecting universities with the commercial sphere

An interview with Sharon Finch

iForum: Charles University Online Magazine Jana Pilátová, Ed. Jan Velinger • foto: Jana Pilátová • 25. 7. 2019

"Sharon Finch is an expert in Technology Transfer (TT) who spoke recently at Charles University on the subject of bridging researchers and universities and the commercial sphere through so-called TTOs or Technology Transfer Offices." (...) "I often hear from scientists that they have no time for TT. Is that the case? Well TT is not their main focus or their role. The same thing happens actually with pharma companies because with lots of clinicians or regulatory people, TT is not their main job either. But innovations have become so important to pharmaceutical companies that they too recognize that without external innovation that they would not be successful." Celý článek najdete ZDE.



Univerzita Karlova hostila závěrečné setkání projektu pro sociální a technologické inovace

iForum: Online magazín Univerzity Karlovy Jana Rydlová • foto: Vladimír Šigut • 12. 7. 2019

"Inovace mají v dnešní době neoddiskutovatelný význam. Proto se Univerzita Karlova zapojila do středoevropského projektu Excellence in ReSTI – Excelence v oblasti výzkumu, řízení projektů v oblasti sociálních a technologických inovací. V pondělí proběhlo v Karolinu závěrečné setkání účastníků pilotního programu z dvanácti organizací a devíti zemí střední Evropy." Celý článek najdete ZDE.





SPECIÁL: O transferu znalostí a technologií s Otomarem Slámou

talk.youradio.cz/ Věda a výzkum.cz • Aleš Vlk • 9. 7. 2019

"Před rokem se Univerzita Karlova rozhodla založit samostatnou společnost s názvem Charles University Innovations Prague (CUIP). Ta si klade za cíl přenášet poznatky vědců univerzity do praxe, tedy z akademické půdy ke komerčním subjektům. Jak to přesně funguje a jak se na to tváří samotní vědci? Nejen o tom se bavil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz s ředitelem CUIP Otomarem Slámou." Celý rozhovor si můžete poslechnout na YOURADIO TALK.



CU hosts Excellence-in-ReSTI meeting & awards: Pilot project taught ins-and-outs of project design & management

UniMedia • Jan Velinger • foto: Vladimír Šigut • 2. 7. 2019

"Few doubt the importance of social and technological innovation projects; in a period of ever-evolving playing fields or shifting sands, it is more important than ever that good ideas don’t fall the wayside.

Charles University got on board the Excellence-in-ReSTI (Research, Social and Technological Innovation) pilot project for that primary reason: for participants – graduates - to be able to gain a solid foundation and valuable experience in getting projects successfully funded and off the ground." Celý článek najdete ZDE.



Marc Lemmer: Naším hlavním úkolem je postarat se, aby byli vědci spokojení

Věda a výzkum.cz • Jiří Stanzel • foto: Vladimír Šigut • 4. 6. 2019

"University of Luxembourg, jedna z nejmladších vysokých škol na světě, byla založena teprve v roce 2003. Opakovaně se ale umisťuje na předních příčkách žebříčků nově založených vysokých škol. V rámci 7. Národní konference transferu odpovídal na otázky portálu Vědavýzkum.cz Marc Lemmer, který působil jako ředitel kanceláře transferu znalostí jejího interdisciplinárního centra pro výzkum bezpečnosti (SnT)." Celý rozhovor najdete ZDE.




Po Atentátu přijde Revoluce. Technické obory nejsou všechno, dokazuje nejstarší česká univerzita

hlidacipes.org • Robert Břešťan • 28. 5. 2019

"Opravdu potřebujeme tak vysoký počet absolventů vysokých škol humanitního zaměření, „kteří horko těžko najdou uplatnění jen v různých neziskových organizacích“, když nám chybějí technici a řemeslníci? ptají se sugestivně politici jako je prezident Miloš Zeman, nebo zástupci podnikatelů jako třeba šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. To, že společenské a humanitní obory svůj smysl a konkrétní využití ve společnosti i v tvrdém byznyse mají, se naopak snaží dokazovat Univerzita Karlova. Ta v Praze v polovině května uspořádala další ročník Národní konference transferu a za hlavní téma vybrala „doposud opomíjené téma praktického uplatnění společenskovědních poznatků“." Celý rozhovor najdete ZDE.



Amanda Zeffman: Hlavní překážkou mezi akademiky a soukromým sektorem je rozdílná kultura

Věda a výzkum.cz • Jiří Stanzel • foto: Vladimír Šigut • 23. 5. 2019


"V rámci 7. Národní konference transferu, kterou pořádala v Praze Univerzita Karlova, navštívila Českou republiku i Amanda Zeffman, ředitelka sekce konzultačních služeb ve společnosti Cambridge Enterprise. V rozhovoru pro portál Vědavýzkum.cz hovořila o přenositelnosti britských zkušeností s transferem znalostí do českého prostředí a problémech, se kterými se ve své praxi setkává." Více čtěte ZDE.



Inovace se neomezují jen na technologie: Sedmá Národní konference transferu

iForum: Online magazín Univerzity Karlovy Kamila Kohoutová • foto: Vladimír Šigut • 20. 5. 2019

"Přenos poznatků a technologií k veřejnosti a komerčním subjektům je pro dnešní univerzity klíčovou součástí jejich existence. Kontakt s veřejností zvyšuje povědomí o dění na univerzitách a generuje zisk. Zatímco takzvané tvrdé vědy nacházejí své praktické uplatnění snadno, v oblasti věd společenských a humanitních přenos nových znalostí zatím zaostává." Více čtěte ZDE.







Changing the status quo: How uni consultancy offices are facilitating knowledge transfer /EN

UniMedia • Jan Velinger • foto: Vladimír Šigut • 20. 5. 2019

"Charles University’s Centre for Knowledge and Technology Transfer (CPPT) and subsidiary Charles University Innovations Prague hosted the 7th National Knowledge and Technology Transfer Conference in the Czech capital last week. Dovetailing with the Via Carolina Fair - providing an overview of products and services - the conference tackled key questions in the transfer of knowledge, namely how to expand the impact of studies and research beyond university walls. As of late, a renewed focus has been placed on spreading benefits through commercialising successful research in the social sciences and the humanities." Více čtěte ZDE.



Univerzita Karlova představila výsledky svého výzkumu na veletrhu Via Carolina

iForum: Online magazín Univerzity Karlovy Kamila Kohoutová • foto: Hynek Glos • 17. 5. 2019

"V multifunkčním prostoru kina Dlabačov se 16. května uskutečnil druhý ročník veletrhu inovací Via Carolina. Jeho cílem bylo představit nové vědecké projekty a výzkumné týmy Univerzity Karlovy, které by mohly najít uplatnění v komerční sféře nebo veřejné správě." Více čtěte ZDE.









Univerzita Karlova hostila Národní konferenci transferu

Věda a výzkum.cz • Jiří Stanzel • foto: Vladimír Šigut, Hynek Glos • 17. 5. 2019

"Ve dnech 15. a 16. května 2019 se v pražském hotelu Pyramida sešli příznivci transferu znalostí na již 7. ročníku národní transferové konference, kterou tentokrát hostila Univerzita Karlova. První den přinesl zajímavé diskuse i přenášky zahraničních hostů. V rámci inovačního veletrhu Via Carolina se druhý den představily projekty vznikající na půdě nejstarší české univerzity." Více čtěte ZDE.






UK spojila síly s pěti univerzitami, jejich aliance chce i do celoevropské sítě

iForum: Online magazín Univerzity Karlovy Jitka Jiřičková • foto: 4EU+ • 7. 5. 2019

"Mezinárodní spolupráce studentů, akademiků i administrativy bude jednodušší. Univerzita Karlova a pět dalších evropských vysokých škol uzavřely partnerství v Alianci 4 EU+. Pokud Evropská komise v červenci vyhoví jejich žádosti, stanou se navíc členy prestižní celoevropské sítě European Universities, která nově vzniká v rámci programu Erasmus+. Cílem je co nejvíce zefektivnit přenos informací a vědeckých poznatků." Více čtěte ZDE.




První výsledky unikátního spojení vědy a byznysu: Firma Univerzity Karlovy prodala do USA vynález látek proti tuberkulóze, investoři mají zájem i o testy pro matky a novorozence

ihned.cz • Adéla Skoupá • foto: HN - Lukáš Bíba • 9. 1. 2019

"(...) Tady v secesní budově Ústavu pro péči o matku a dítě pod pražským Vyšehradem se teď věci daly do pohybu. Ve zdejších laboratořích vytvořila profesorka Hromadníková společně s kolegy zcela nový typ diagnostiky matek a narozených dětí, o který už se zajímají investoři. Jeho uplatnění dojednávají s Univerzitou Karlovou, přesněji s její dceřinou firmou CUIP, s. r. o. Škola ji loni založila právě pro hladší uvedení svých objevů na trh." Více čtěte ZDE.

Celý text najdete také ZDE.



Starší články najdete ZDE.


Poslední změna: 16. březen 2020 10:46 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy


Adresa kanceláře:

Petrská 1180/3

110 00 Praha 1

Telefon: +420 224 491 255

E-mail:

Kontakty na tým


Korespondenční adresa:

Ovocný trh 560/5

116 36 Praha 1


IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208


Spojte se s námi na LINKEDIN


Jak k nám