Někdejší studenti UK budují atlas jako politické Google Maps
FORUM: Časopis Univerzity Karlovy • Martin Rychlík • 20. 11. 2020
„K projektu Atlas of Today‘s World jsme se dostali v létě 2018. Tehdy se na univerzitu obrátil jeden z iniciátorů projektu – Jakub Múčka – s prosbou o pomoc a podporu. Kancléř UK Milan Prášil viděl v záměru potenciál v oblasti vzdělávání a společenské odpovědnosti. A protože jsou tyto hodnoty pro Univerzitu Karlovu zásadní, požádal CPPT, aby se projektu ujalo a našlo cestu, jak jej podpořit,“ (...) Experty v tomto středisku zaujala základní vize projektu, ale cítili i energii a velké nadšení řešitelského týmu. „Projekt si klade za cíl poskytnout veřejnosti a novinářům objektivní a na vědecké bázi zpracované informace o příčinách migrace a konfliktů ve světě. Cíle projektu, stejně jako jeho aktuálnost a potenciálně významný společenský dopad, jsme vnímali jako skvělý příklad využití vědeckých poznatků v praxi,“ vysvětluje Valach, proč UK „kývla“.“
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Příběhy z Česka, Německa a Nizozemska ukázaly, jak na spolupráci vědy a průmyslu
vedavyzkum.cz • Jan Tesárek • 16. 9. 2020
"Sdílet příběhy akademických spin-off firem z Česka, Německa a Nizozemska. To bylo hlavním cílem konference „From Science into Practice: Sharing Czech, Dutch and German Experience in Healthcare and Life Sciences“. (...) Konferenci, která se konala 15. září 2020 v Černínském paláci v Praze, uspořádala Univerzita Karlova spolu s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, německým a nizozemským velvyslanectvím a odbornou asociací Transfera.cz. Podle Hany Kosové, ředitelky Centra pro přenos poznatků a technologií UK, bylo cílem akce především sdílet zkušenosti a příběhy úspěšných i neúspěšných výsledků transferu. Setkání české transferové komunity se zástupci z Německa a Nizozemí by přitom mělo být první ze série konferencí a seminářů Collaborations for the Future, jejichž ambicí je kultivovat české prostředí akademických inovací."
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Česko-německo-holandský seminář k transferu technologií ve zdravotnickém výzkumu a vědách o živé přírodě
mzv.cz • 15. 9. 2020
"V Černínském paláci se dne 15. září 2020 konala konference „From Science into Practice: Sharing Czech, Dutch and German Experience in Healthcare and Life Sciences“. Akci uspořádalo MZV v spolupráci s Karlovou univerzitou a velvyslanectvími Německa a Holandska. Byla jí zahájena série Collaborations for the Future, která má ambici řešením konkrétních dílčích témat přispět ke zlepšení prostředí a výměně zkušeností a kontaktů pro akademické inovace v ČR. Asi 400 účastníků (z větší části připojených přes internet) diskutovalo konkrétní příběhy akademických spin-off firem z ČR, Německa a Nizozemí s cílem podělit se o nejlepší praxi při zakládání a rozvoji technologických firem vzniklých na základě poznatků a inovací financovaných z veřejných rozpočtů (na univerzitách a výzkumných ústavech)."
Celou zprávu si můžete přečíst ZDE.
České boty Prabos můžete obout i do pouště
ceskenovinky1.eu • Andrea Burgerová • 16. 3. 2020
"Na půdě nejstarší české univerzity se minulý týden odehrálo historicky první předání prestižní ochranné známky Prověřeno v poušti, kterou právě Karlova Univerzita uděluje. Získala ji firma Prabos, která (...) se zaměřuje především na pracovní a vojenskou obuv. Kromě bezpečnostních složek České republiky ji obouvá například Makedonská policie či německý Bundeswehr." Celý článek si můžete přečíst ZDE.
V českých botách Prabos můžete vyrazit i do pouště
lifestylenews.cz • 14. 3. 2020
"Znáte českou obuvnickou firmu Prabos? Její počátky spadají do doby před 160 lety a kromě nadšených cestovatelů nabízí kvalitní a spolehlivou obuv například bezpečnostním složkám České republiky. Nyní má na svém kontě další zajímavý počin. Její model obstál v extrémních podmínkách českého archeologického výzkumu v Abúsíru a expedic v Nubii. Získal tak ochrannou známku Prověřeno v poušti, kterou uděluje Karlova Univerzita." Celý článek najdete ZDE.
Univerzita Karlova poprvé udělila ochrannou známku Prověřeno v poušti
vedavyzkum.cz • Sabina Ali • 13. 3. 2020
" (...) Při kontaktu s komerčním prostředím a přenosu poznatků do praxe pomáhá nejen Filozofické fakultě Centrum pro přenos poznatků a technologií (CPPT), které bylo nápomocné i při realizaci ochranné známky Prověřeno v poušti.
„Univerzita Karlova má 17 fakult, pro jakýkoli externí subjekt může být složité zjistit, na koho se má obrátit. Právě z toho důvodu je tu Centrum pro přenos poznatků a technologií, které je prvním kontaktním bodem pro externí subjekty. Na každé fakultě máme inovačního skauta, který danou fakultu velmi dobře zná. Díky tomu jsme schopni velmi rychle a efektivně propojit jakéhokoli partnera z aplikační sféry s tím pravým vědeckým týmem Univerzity Karlovy,“ poznamenal zástupce ředitelky CPPT Jiří Valach. (...)" Celý článek najdete ZDE.
Excellence-in-ReSTI: Naučte se řídit výzkumný projekt
iForum: Online magazín Univerzity Karlovy • Jana Rydlová • 17. 1. 2020
"Program Excellence-in-ReSTI má ambici přinášet komplexní informace a praktické rady týkající se řízení projektů v oblasti vědy a inovací na jednom místě. „Na nejnovější trendy v inovačních přístupech, které jsou orientované na člověka a udržitelnost, se zaměřují kurzy v modulu nazvaném Innovation in the Business Context. V dalším modulu se zase dozvíte více o možnostech a principech přenosu poznatků z oblasti sociálních a humanitních věd,“ popisuje kurz Excellence-in-Resti Jiří Valach, jeden z věcných garantů projektu a zástupce ředitelky Centra pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy." Celý článek najdete ZDE.
Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy
Adresa kanceláře:
Petrská 1180/3
110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 491 255
E-mail:
Korespondenční adresa:
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
Spojte se s námi na LINKEDIN