Hana Kosová: Předvánoční recept na pokrok
vedavyzkum.cz • Hana Kosová • 23. 12. 2021
"Všechno je jednou poprvé, pro mne je to nyní živé vystoupení v Událostech, komentářích ČT 24. V době adventní, místo večerního klidu s lineckým u trouby, jsem byla požádána reagovat na recept guvernéra ČNB, jak zachránit technologický vývoj českého průmyslu.
Tedy skoro jako to linecké – mouka, máslo… smícháme, upečeme, necháme odležet a konzumujeme. Jenže ten výrok pana Rusnoka zněl doslova: „Zavést poplatek za studium na vysoké škole typu 15 tisíc korun za semestr, co studenti běžně propijí za dva měsíce v hospodě. A okamžitě vyhlásit státní program: ti, kteří budou studovat technickou vysokou školu, budou mít tento poplatek zaplacený od státu. Do pěti let jsou vysoké školy technického směru plné a za dvacet let budeme míti dosti inženýrů.“ Originál je v celém kontextu ke zhlédnutí od cca od času 1 h. 37 minut ve vloženém videu zde."
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Jak poznat experta? Debatovali o tom vědci a novináři
Forum: Magazín Univerzity Karlovy • Pavla Hubálková • 3. 12. 2021
"Ve čtvrtek 25. listopadu proběhla pod záštitou Centra pro přenos poznatků a technologií UK online debata na téma Vědci ve světě médií. Diskuze se účastnili novináři Per Koubský z Deníku N a Filip Rambousek z Českého rozhlasu a také zástupci vědeckého světa Ruth Tachezy z PřF UK a Václav Štětka z Loughborough University. "
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Experts vs. “experts” - How to report science
Forum: Charles University Magazine (EN) • Jan Velinger • 25. 11. 2021
"Experts vs. “experts” - Scientists in the Media was the title of an online panel discussion on Thursday hosted by Kampus Hybernská. Four invited speakers – two well-known science journalists and two scientists, discussed the difficulties of their fields and where they overlapped, as well as the danger and damage caused by fake experts spreading disinformation and denial.
Organised by Eliška Koňaříková and Tereza Mašínová (with the help of the Innovation Lab at Kampus Hybernská, and under the auspices of Hyb4City and Charles University’s Centre for Knowledge and Technology Transfer), the debate purposely sidestepped the word Covid the way The Godfather avoided the word mafia (or The Walking Dead, zombies), for the sake of more constructive and broader discussion. It was nevertheless lost on no one that it is precisely the pandemic over the last two years that has put science, medicine, and science reporting centre stage, in real-time. First, as the virus spread from country-to-country in early 2020, and then as researchers and pharmaceutical companies raced to develop effective vaccines."
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Jan Veselý: Inovační laboratoř v Hybernské tříbí nápady
Forum: Magazín Univerzity Karlovy • Martin Rychlík • 13. 10. 2021
(...) "A tak v roce 2018 vznikla „inovačka“. Čili jakýsi preinkubační program, v němž si studenti prakticky ozkoušejí přetvořit svoje nápady v realitu; není to teoretická „nalejvárna“. První kurz měl asi dvanáct zájemců, v aktuálním šestém běhu už jich je kolem padesáti." (...) "Inovační laboratoř už má za sebou úspěšné prototypy. Veselý připomíná čtvrtý cyklus, kdy v soutěži Nakopni Prahu obsadily dva projekty druhé (IT vzdělávání pro středoškoláky) a třetí místo (knižní e-čtečky pro seniory). V týmech byli studenti práv, FSV UK i Matfyzu. „Tehdy jsem fakt měl druhé Nagano, řval jsem a skákal radostí,“ těší jejich lektora ještě dnes, když vyzdvihuje mezioborové aktivity: „Interdisciplinarita je základ!“ Různí studenti se tak učí komunikovat i mimo své bubliny, musejí překládat jazyk „svého kmene“."
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Univerzita Karlova, IKEA a neziskový sektor společně proti násilí v blízkých vztazích
Forum: Magazín Univerzity Karlovy • Jitka Jiřičková • 11. 10. 2021
"Smyslem prostoru Kampus Hybernská je propojovat akademický, soukromý, neziskový a veřejný sektor. Jak tato koalice v praxi funguje, představili ve čtvrtek 7. 10. na vysoce aktuálním a závažném tématu násilí v blízkých vztazích autoři projektu Univerzity Karlovy Hyb4City, ředitelka Centra pro přenos poznatků a technologií UK (CPPT UK), Hana Kosová a manažer projektu Marcel Kraus." (...) „Téma násilí v blízkých vztazích přineslo do Kampusu Hybernská Centrum pro přenos poznatků a technologií UK, které tak pomohlo právně ukotvit a efektivně koordinovat nedávno započatou spolupráci mezi vědkyněmi z FHS UK a AV ČR, Danou Moree a Blankou Nyklovou, a firmou IKEA. Projekt, na kterém nyní s firmou IKEA v konsorciu s neziskovými organizacemi koalice NeNa spolupracujeme, zahrnuje i finanční dar firmy IKEA ve výši 7 818 000 Kč, jehož polovina bude na straně univerzity využita na vzdělávací a výzkumné aktivity v oblasti prevence domácího násilí,“ říká Jiří Valach, zástupce ředitelky CPPT s tím, že tento unikátní projekt jasně dokladá, jak umí CPPT spolupracovat s firmami i v sociálně vědních a humanitních oborech. Přičemž taková spolupráce nemusí být stoprocentně komerční.
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Nový semestr odstartoval! V Kampusu Hybernská
Forum: Magazín Univerzity Karlovy • Jitka Jiřičková • 4. 10. 2021
"Akademický rok začal stylově a na tom nejpříhodnějším místě, v Kampusu Hybernská, kde se potkává věda s uměním, genius loci s inovacemi, akademici a studenti s veřejností. Vrcholem programu prvního dne zimního semestru byla akce FuckUp Night. O svých selháních, z nichž se člověk poučí a jde dál, zde promluvili i rektor UK Tomáš Zima nebo předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová." (...) "V Kampusu Hybernská se také vyučuje, často netradičními formami a novými přístupy, jimž se v originálním prostoru skvěle daří. Opět zde bude probíhat kurz Rozjeď projekt z dílny Inovační laboratoře UK – centra praktického vzdělávání v oblastech podnikavosti a digitální gramotnosti. Je to takový zážitkový seminář, do něhož se mohou zapsat studenti napříč fakultami. Zjednodušeně řečeno se zde učí vlastní nápady a myšlenky přetavovat do smysluplných projektů s praktickým využitím."
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Nový kurz na UK: Zmapuj systém, a dostaň se do Oxfordu
Forum: Magazín Univerzity Karlovy • Martin Rychlík • 29. 9. 2021
„Jste připraveni změnit svět?“ Takhle sugestivně – a bez uzardění – se studentů ptá web celosvětové soutěže Map the System („Zmapuj systém“), jíž organizuje Oxfordská univerzita, jmenovitě její Skoll Center for Social Enterpreneurship na Saïd Business School. Vyzývá mladé vysokoškoláky, aby se snažili hluboce porozumět sociálním anebo environmentálním problémům světa, v němž žijeme. „Soutěž vede účastníky k mapování a pochopení komplexních výzev 21. století,“ nastiňuje Barbora Komberec Novosadová, jež od nového semestru vede kurz systémového myšlení v rámci Inovační laboratoře v Kampusu Hybernská. Do předmětu se ještě mohou hlásit studenti všech fakult Univerzity Karlovy.
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
What we know about the AstraZeneca IP
Forum: Charles University Magazine (EN) • Jan Velinger • 19. 9. 2021
With vaccines widely available in Europe, it is easy to forget, even just a year-and-a-half later, the urgency with which they were developed. A moon shot that proved successful. Duncan Matthews, an expert on IP and IP law at Queen Mary University of London, makes clear that despite the success, there are aspects that could have been handled better. In a lecture at the WIPO Summer School at Charles University co-organised by the Centre for Knowledge and Technology Transfer (CPPT), he focused on the Oxford-AstraZeneca vaccine: what we know about the IP and where we remain in the dark.
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Mikrobioložka: Nahlédla jsem mimo akademickou bublinu
Forum: Magazín Univerzity Karlovy • Blahoslav Hruška • 20. 9. 2021
„Fascinuje mě celý proces vývoje léků a jejich uvádění na trh. Teď už mám představu, co vše to obnáší,“ říká mikrobioložka Nela Klímová, jedna z účastnic kurzu Svět farmaceutického průmyslu, který podle ní mimo jiné ukazuje další možnosti náhledu na směřování vědecké kariéry. Cyklus seminářů uspořádalo v letním semestru už podeváté Centrum pro přenos poznatků a technologií UK (CPPT) a studenti si ho budou moci zapsat opět v zimním semestru 2021.
„Nejde o získávání odborných znalostí, ale o uvedení do světa farmaceutického průmyslu. Na to není třeba být lékařem nebo farmaceutem, dokonce ani přírodovědcem. Jde o téma, které má přesahy do celé společnosti a dokáži si představit, že by mohlo zajímat také řadu studentů humanitních oborů, " dodává absolvenka.
Celý článek v češtině si můžete přečíst ZDE.
Marcel Kraus: Hybernská je šance. Pro univerzitu i Prahu
Forum: Magazín Univerzity Karlovy • Martin Rychlík • 2. 9. 2021
„V Kampusu Hybernská bychom chtěli nabídnout společný prostor pro všechny fakulty a součásti Univerzity Karlovy, aby se na tomto území mohly setkávat jak mezi sebou, tak s partnery z města nebo aplikační sféry,“ říká Marcel Kraus, manažer projektu Hyb4City. (...) Kampus nabídne i podporu studentským nápadům, které se v jeho rámci už rodí. Funguje koncept Studentská Hybernská (hub studentských spolků), a také Inovační laboratoř, kterou již v šestém „běhu“ vede nadšený lektor Jan Veselý. Případnou pomoc či dokonce inkubaci novým spin-offům a start-upům nabízejí další profesionálové z CPPT a Charles University Innovations Prague (CUIP), kteří kampusové aktivity sledují.
Celý článek v češtině si můžete přečíst ZDE.
Celý článek v angličtině pak ZDE.
Machů: Vědcům radíme, jak ochránit duševní vlastnictví
Forum: Magazín Univerzity Karlovy • Martin Rychlík • 2. 8. 2021
„Jedinou chybu, kterou může akademik udělat, je, že přijde pozdě, protože duševní vlastnictví jsou z principu takové dostihy,“ říká v rozhovoru pro magazín Forum právník Matěj Machů, expert na patenty, a dodává: "A kdo s tím doběhne první do cíle, tedy přinese přihlášku na Úřad průmyslového vlastnictví, ten vyhrává. Tady se dá citovat klasická scéna z filmu Jára Cimrman ležící, spící (1983): „Teď, teď tu byl!“ A je potřeba být tím, kdo tam bude první."
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
WIPO Summer School at Charles University
Forum: Charles University Magazine (EN) • Jan Velinger • 8. 7. 2021
Charles University’s Centre for Knowledge and Technology Transfer is partnering with the World Intellectual Property Organization (WIPO) and the Czech Republic’s Industrial Property Office to hold an online Summer School from September 6 – 17. The school is an opportunity for participants to take part and earn a prestigious credential from WIPO, which is one of the 15 specialized agencies of the United Nations and peak organization in the world for intellectual property.
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Inovační skauti pomáhají rozvinout vize vědců do praxe
Forum: Magazín Univerzity Karlovy • Jiří Novák • 1. 7. 2021
Zatímco výzkumníci Univerzity Karlovy bádají, oni už přemýšlejí o tom, jak jim s výsledky pomoci do praxe. Navíc vědcům pomáhají se získáním dotací, právní či patentovou ochranou, či zajišťují komunikaci s médii a komerčnímu subjekty - Inovační skauti.
„Inovační skaut samostatně vyhledává příležitosti a poskytuje podporu pro uplatnění vědeckých výsledků pracovníků dané fakulty v praxi. Poskytuje konzultace a podporu při komercializaci výsledků ve vědě a výzkumu,“ vysvětluje Ivana Sýkorová, zástupkyně ředitelky Centra pro přenos poznatků a technologií (CPPT), pod které skauti spadají.C
elý článek si můžete přečíst ZDE.
Inovační speciál
Forum: Magazín Univerzity Karlovy, č. 54 • redakce • 4. 6. 2021
► EDITORIAL: Milan Prášil
► ROZHOVOR
Hana Kosová, Otomar Sláma — Přijďte, inovujte. Klíčová je důvěra.(str. 4)
► TÉMA
Inovační skauti — Vyhledat, podpořit, pomoci (str. 10)
Marcel Kraus — Hybernská je šance. Pro univerzitu i Prahu.(str.14)
► STUDENTI
Jan Veselý — Inovační laboratoř tříbí nápady (str. 36)
Anglicky ZDE.
Celé číslo časopisu ke stažení najdete v .pdf ZDE.
Marcel Kraus: Společenské a humanitní obory jsou nyní sebevědomější
vedavyzkum.cz • Jan Tesárek • 7. 5. 2021
"A jak program ÉTA celkově hodnotím? Společenské, humanitní a umělecké obory sebevědoměji stojí na území světa aplikovaného výzkumu a inovací. Probouzí se inovační nabídka a poptávka, vedle již tradičních podniků přibývají stovky dalších inovací schopných subjektů z oblasti veřejné správy a neziskových organizací. Společensko-humanitní obory se v řadě projektů propojují nejen mezi sebou, ale velmi často i s obory přírodovědnými nebo technickými v oblasti kreativních průmyslů, cirkulární nebo digitální ekonomiky, sociální robotiky, sociálních inovací nebo ve veřejné politice. To je podle mě dědictví programu ÉTA, které je nejvíce viditelné a na které by se mělo navázat," říká Marcel Kraus. Celý rozhovor s managerem projektu Hyb4City si můžete přečíst ZDE.
Svět farmaceutického průmyslu nejen pro lékaře
FORUM: Časopis Univerzity Karlovy • Pavla Hubálková • 13. 4. 2021
„Cílem kurzu je propojit akademické prostředí s farmaceutickou praxí. Chceme studentům přiblížit kontext vývoje nových léků – od výzkumu v laboratoři až po jejich prodej v lékárně,“ popisuje Jiří Valach, zástupce ředitelky CPPT a hned dodává, že se jedná o velmi interdisciplinární proces, do kterého patří kromě výzkumu i etika, ekonomika, marketing a legislativní procesy. Právě proto je kurz nabízen studentům všech fakult UK.(...) „Snažíme se ukázat komplexnost farmaceutické praxe. Důraz klademe na kritické myšlení, abychom předcházeli takzvaným Fake news, které se právě v současné době okolo léčiv vyskytují čím dál častěji. Chceme, aby si studenti uvědomili, že klinické studie mají svá přísná pravidla, ale někteří se je snaží obcházet. Že nevhodná kombinace léků může zabíjet. Že rozpočet zdravotnictví není neomezený a zdravotní pojišťovny se musí rozhodovat, jaký lék zaplatí a jaký si musí pacient uhradit sám.“ Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Populární kurz o AI je nově v češtině, i díky Matfyzu
FORUM: Časopis Univerzity Karlovy • Pavla Hubálková • 24. 3. 2021
"O odborně správný překlad kurzu Elements of AI do češtiny se postarali odborníci z Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty pod vedením docenta Ondřeje Bojara. „Univerzita Karlova se stala první českou vysokou školou, která tento kurz nabízí studentům všech fakult v rámci nabídky předmětů již od aktuálního letního semestru,“ říká Hana Kosová, ředitelka Centra pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy, které kurz společně s Inovační laboratoří v Kampusu Hybernská zaštiťuje." Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Hybernská nehibernuje – nové partnerství Univerzity Karlovy a Hlavního města Prahy
Inovační podnikání a transfer technologií • Č. 1/2021 (str. 13-14)
"Rozsáhlý komplex zabydlují dvě entity – strategický univerzitní projekt Hyb4City a městem a univerzitou nově založený zapsaný ústav Kampus Hybernská. Z pohledu univerzity jde o unikátní příležitost významně rozvinout dosavadní spolupráci s městem, kterou do poloviny loňského roku zaštiťovala jen Filozofická fakulta UK. Do aktivit Kampusu se nyní nově zapojí celá univerzita s celou škálou oborů a může tak lépe využít jejich vzájemné synergie. UK se při realizaci projektu Hyb4City zaměří na oblast inovací a transferu poznatků a technologií. Řízení projektu je proto svěřeno univerzitnímu „TTO“ – Centru pro přenos poznatků a technologií UK." Celý časopis IITT můžete stáhnout ZDE.
Vlhkostní sonda i pro památkáře
FORUM: Časopis Univerzity Karlovy • Martin Rychlík • Č. 1/2021 (str. 14-15)
"Mladý hydrogeolog Tomáš Weiss přišel s kolegy na inovativní řešení měření „vnitřní“ vlhkosti v horninách. Je levnější a jednodušší; nabízí se pro něj už i širší uplatnění. (...) Jak uvádí Antonín Králík, analytik tržního potenciálu z Centra pro přenos poznatků a technologií UK (CPPT), výhodou nového postupu jsou nižší náklady než u nynějších přístupů – jde o částky v řádu korun za jednorázovou sondu – a poměrně nedestruktivní průzkum." Celý článek v časopise Forum (str. 14) ke stažení ZDE, online ZDE..
Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy
Adresa kanceláře:
Petrská 1180/3
110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 491 255
E-mail:
Korespondenční adresa:
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
Spojte se s námi na LINKEDIN