2021

Machů: Vědcům radíme, jak ochránit duševní vlastnictví

Forum: Magazín Univerzity KarlovyMartin Rychlík 2. 8. 2021

Jedinou chybu, kterou může akademik udělat, je, že přijde pozdě, protože duševní vlastnictví jsou z principu takové dostihy,“ říká v rozhovoru pro magazín Forum právník Matěj Machů, expert na patenty, a dodává: "A kdo s tím doběhne první do cíle, tedy přinese přihlášku na Úřad průmyslového vlastnictví, ten vyhrává. Tady se dá citovat klasická scéna z filmu Jára Cimrman ležící, spící (1983): „Teď, teď tu byl!“ A je potřeba být tím, kdo tam bude první."

Celý článek si můžete přečíst ZDE.


WIPO Summer School at Charles University

Forum: Charles University Magazine (EN) Jan Velinger 8. 7. 2021

Charles University’s Centre for Knowledge and Technology Transfer is partnering with the World Intellectual Property Organization (WIPO) and the Czech Republic’s Industrial Property Office to hold an online Summer School from September 6 – 17. The school is an opportunity for participants to take part and earn a prestigious credential from WIPO, which is one of the 15 specialized agencies of the United Nations and peak organization in the world for intellectual property.


Celý článek si můžete přečíst ZDE.Inovační skauti pomáhají rozvinout vize vědců do praxe

Forum: Magazín Univerzity KarlovyJiří Novák 1. 7. 2021

Zatímco výzkumníci Univerzity Karlovy bádají, oni už přemýšlejí o tom, jak jim s výsledky pomoci do praxe. Navíc vědcům pomáhají se získáním dotací, právní či patentovou ochranou, či zajišťují komunikaci s médii a komerčnímu subjekty - Inovační skauti.

Inovační skaut samostatně vyhledává příležitosti a poskytuje podporu pro uplatnění vědeckých výsledků pracovníků dané fakulty v praxi. Poskytuje konzultace a podporu při komercializaci výsledků ve vědě a výzkumu,“ vysvětluje Ivana Sýkorová, zástupkyně ředitelky Centra pro přenos poznatků a technologií (CPPT), pod které skauti spadají.C

elý článek si můžete přečíst ZDE.Inovační speciál

Forum: Magazín Univerzity Karlovy, č. 54 • redakce • 4. 6. 2021


► EDITORIAL: Milan Prášil


► ROZHOVOR

Hana Kosová, Otomar Sláma — Přijďte, inovujte. Klíčová je důvěra.(str. 4)


► TÉMA

Inovační skauti — Vyhledat, podpořit, pomoci (str. 10) 

Marcel Kraus — Hybernská je šance. Pro univerzitu i Prahu.(str.14)


► STUDENTI

Jan Veselý — Inovační laboratoř tříbí nápady (str. 36)Celé číslo časopisu ke stažení najdete v .pdf ZDE.Marcel Kraus: Společenské a humanitní obory jsou nyní sebevědomější

vedavyzkum.cz • Jan Tesárek • 7. 5. 2021

"A jak program ÉTA celkově hodnotím? Společenské, humanitní a umělecké obory sebevědoměji stojí na území světa aplikovaného výzkumu a inovací. Probouzí se inovační nabídka a poptávka, vedle již tradičních podniků přibývají stovky dalších inovací schopných subjektů z oblasti veřejné správy a neziskových organizací. Společensko-humanitní obory se v řadě projektů propojují nejen mezi sebou, ale velmi často i s obory přírodovědnými nebo technickými v oblasti kreativních průmyslů, cirkulární nebo digitální ekonomiky, sociální robotiky, sociálních inovací nebo ve veřejné politice. To je podle mě dědictví programu ÉTA, které je nejvíce viditelné a na které by se mělo navázat," říká Marcel Kraus. Celý rozhovor s managerem projektu Hyb4City si můžete přečíst ZDE.Svět farmaceutického průmyslu nejen pro lékaře

FORUM: Časopis Univerzity Karlovy Pavla Hubálková 13. 4. 2021

Cílem kurzu je propojit akademické prostředí s farmaceutickou praxí. Chceme studentům přiblížit kontext vývoje nových léků – od výzkumu v laboratoři až po jejich prodej v lékárně,“ popisuje Jiří Valach, zástupce ředitelky CPPT a hned dodává, že se jedná o velmi interdisciplinární proces, do kterého patří kromě výzkumu i etika, ekonomika, marketing a legislativní procesy. Právě proto je kurz nabízen studentům všech fakult UK.(...) „Snažíme se ukázat komplexnost farmaceutické praxe. Důraz klademe na kritické myšlení, abychom předcházeli takzvaným Fake news, které se právě v současné době okolo léčiv vyskytují čím dál častěji. Chceme, aby si studenti uvědomili, že klinické studie mají svá přísná pravidla, ale někteří se je snaží obcházet. Že nevhodná kombinace léků může zabíjet. Že rozpočet zdravotnictví není neomezený a zdravotní pojišťovny se musí rozhodovat, jaký lék zaplatí a jaký si musí pacient uhradit sám.“ Celý článek si můžete přečíst ZDE.Populární kurz o AI je nově v češtině, i díky Matfyzu

FORUM: Časopis Univerzity Karlovy Pavla Hubálková 24. 3. 2021

"O odborně správný překlad kurzu Elements of AI do češtiny se postarali odborníci z Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty pod vedením docenta Ondřeje Bojara. „Univerzita Karlova se stala první českou vysokou školou, která tento kurz nabízí studentům všech fakult v rámci nabídky předmětů již od aktuálního letního semestru,“‎ říká Hana Kosová, ředitelka Centra pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy, které kurz společně s Inovační laboratoří v Kampusu Hybernská zaštiťuje." Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Hybernská nehibernuje – nové partnerství Univerzity Karlovy a Hlavního města Prahy

Inovační podnikání a transfer technologií • Č. 1/2021 (str. 13-14)

"Rozsáhlý komplex zabydlují dvě entity – strategický univerzitní projekt Hyb4City a městem a univerzitou nově založený zapsaný ústav Kampus Hybernská. Z pohledu univerzity jde o unikátní příležitost významně rozvinout dosavadní spolupráci s městem, kterou do poloviny loňského roku zaštiťovala jen Filozofická fakulta UK. Do aktivit Kampusu se nyní nově zapojí celá univerzita s celou škálou oborů a může tak lépe využít jejich vzájemné synergie. UK se při realizaci projektu Hyb4City zaměří na oblast inovací a transferu poznatků a technologií. Řízení projektu je proto svěřeno univerzitnímu „TTO“ – Centru pro přenos poznatků a technologií UK." Celý časopis IITT můžete stáhnout ZDE.


Vlhkostní sonda i pro památkáře

FORUM: Časopis Univerzity Karlovy Martin Rychlík Č. 1/2021 (str. 14-15)

"Mladý hydrogeolog Tomáš Weiss přišel s kolegy na inovativní řešení měření „vnitřní“ vlhkosti v horninách. Je levnější a jednodušší; nabízí se pro něj už i širší uplatnění. (...) Jak uvádí Antonín Králík, analytik tržního potenciálu z Centra pro přenos poznatků a technologií UK (CPPT), výhodou nového postupu jsou nižší náklady než u nynějších přístupů – jde o částky v řádu korun za jednorázovou sondu – a poměrně nedestruktivní průzkum." Celý článek v časopise Forum (str. 14) ke stažení ZDE, online ZDE..


Poslední změna: 3. srpen 2021 11:27 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy


Adresa kanceláře:

Petrská 1180/3

110 00 Praha 1

Telefon: +420 224 491 255

E-mail:

Kontakty na tým


Korespondenční adresa:

Ovocný trh 560/5

116 36 Praha 1


IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208


Spojte se s námi na LINKEDIN


Jak k nám