Ambicí Univerzity Karlovy je přispívat k naplňování Cílů udržitelného rozvoje zejména ve svých primárních rolích, tedy ve vzdělávání a ve výzkumu. Jako neméně důležitou však UK vnímá třetí roli univerzit, kterou je služba veřejnosti jako například podíl na veřejné debatě, popularizace výsledků výzkumu a jejich přenos do praxe.
Programově se UK hlásí k SDGs. V souladu s cíli OSN chápe UK pojem „udržitelný rozvoj“ ve své komplexnosti, a kromě životního prostředí pod něj spadají i oblasti jako:
kvalitní vzdělávání,
rovné příležitosti,
zdraví a kvalitní život,
inovace a další.
Více na webu UK ZDE
U nás na CPPT UK vidíme v tématu SDGs především příležitost pro přenos poznatků, podporu inovací a možnosti strategických spoluprací
s firmami,
institucemi státní správy,
neziskovým sektorem a dalšími.
SDGs jsou pro nás jedním z klíčových jmenovatelů cílících na pozitivní dopad na společnost a svět, ve kterém žijeme.
Důležitý je pro nás i proces mapování a porozumění mezinárodním trendům i v kontextu adaptace principů SDGs a propojení s akademickým sektorem (skrze vzdělávání, výzkum a třetí roli). Jedná se o dynamický trend, který nabízí univerzitám mnoho příležitostí v rámci začlenění cílů SDGs do vzdělávání, transferu poznatků do přímého řešení výzev spojených s naplňováním cílů SDGs, naplňování třetí role nebo i partnerství na strategických projektech.
V ČR je širší spolupráce ve vztahu k SDGs mezi akademickým sektorem, státní sférou i privátní sférou stále na počátku a nabízí UK řadu poměrně významných příležitostí. CPPT UK registruje prudce narůstající poptávku ze strany státní správy i soukromé sféry se aktivně zapojit a spolupracovat na konkrétních projektech ve vztahu k naplňování cílů SDGs i na spolupráci na konkrétních výzvách vztahující se například k evropské legislativě.
Udržitelný podzim je neformální a otevřená multistakeholder koordinační inciativa s cílem zlepšit vzájemnou komunikaci, koordinaci a podpořit synergie ve vztahu k Cílům udržitelného rozvoje. CPPT UK, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo pro místní rozvoj jsou iniciátory této iniciativy.
Pravidelných setkání a koordinace se účastní i zástupci:
Centra OSN,
INCIEN - Institutu cirkulární ekonomiky a dalších partnerů.
Partnerství v rámci této koordinační iniciativy lze zužitkovat pro prezentaci celé škály aktivit UK směrem k partnerům a jejich cílovým skupinám. Partneři, nejen v rámci pravidelných koordinačních setkání, sdílejí komunikační kanály a společně propagují akce vztahující se k tématice SDGs.
Zapojení akademické sféry a UK v roli neoficiálního a neutrálního moderátora je tedy klíčové i ve vztahu k praktické implementaci SDGs a naplňování jednotlivých cílů skrze propojení sektorů (především vazby na akademický sektor). Současně je tato neformální koordinace chápána jako první krok a jako nezbytný předpoklad v rámci naplňování cílů SDGs a jejich praktické implementace (i v rámci cíle 17. „partnerství pro splnění cílů“). Expertízu dostupnou v rámci platformy lze využít i pro naplňování specifických cílů a priorit jednotlivých členů, včetně UK.
Více informací o aktuálních akcích naleznete také na webu Udržitelného podzimu.
Pokud máte zájem o více informací kontaktujte CPPT UK na mailu .
Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy
Adresa kanceláře:
Petrská 1180/3
110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 491 255
E-mail:
Korespondenční adresa:
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
Spojte se s námi na LINKEDIN