• Aktuality

Aktuality

7. května 2015

Patent je obchodní komodita, učí Úřad průmyslového vlastnictví studenty


Češi v uplynulém roce přihlásili 910 domácích patentových přihlášek, jak vyplývá ze statistiky Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV). Většina těchto patentů se však dočká pouze domácí patentové ochrany. Nová technická řešení tak jsou dána zahraničním subjektům zadarmo k dispozici a česká ekonomika přichází o miliardy ročně. Vhodná edukace může zvýšit znalost patentových strategií a komerčního potenciálu patentu. Téma duševního vlastnictví a jeho ochrany by mělo být zařazeno do českého systému vzdělávání, a to již od základních škol.


Prodej nových technických řešení není věc triviální a je podmíněn mnoha strategickými rozhodnutími. Vzdělávání na různých stupních škol by lépe připravilo budoucí výzkumníky a vývojáře na vytěžení maxima u inovací.


„V českém prostředí bohužel panuje trend, že získání domácího patentu je většinou finální krok a tato cenná obchodní komodita končí na výstavce úspěchů firmy či školy,“ říká Josef Kratochvíl, předseda Úřadu průmyslového vlastnictví. „Tímto krokem však technická řešení dostane k dispozici konkurence v zahraničí. Česká ekonomika kvůli tomu přichází o miliardy ročně. Klíčem k úspěchu je mezinárodní patentová přihláška podle smlouvy PCT a prodej licencí,“ dodává Kratochvíl.


Optimální začátek pro edukaci studentů v oblasti duševního vlastnictví a jeho ochrany je základní škola. Rámcový vzdělávací program MŠ pro základní školy dokonce vymezuje duševního vlastnictví jako jednu z oblastí, které by měl absolvent základní školy znát a ovládat. Zda tomu tak opravdu je, je věc druhá. Problémem bývá především nízká úroveň povědomí pedagogů o této problematice.


Duševní vlastnictví je součástí osnov například na Základní škole Emy Destinnové v Praze. „V rámci vlastivědných předmětů máme zařazeny bloky o duševním vlastnictví, patentech, hmotném a nehmotném vlastnictví, především o autorském právu. Informace dostupné na internetu totiž studenti často považují za beztrestně kopírovatelné,“ říká učitelka a studijní poradkyně Eva Arazimová.


Úřad průmyslového vlastnictví nabízí řadu výukových materiálů jak pro učitele i studenty, od základních po vysoké školy. Pro malé všeználky jsou připraveny komiksy a kvízy, studenti vysokých škol pak mají možnost zvolit studijní publikace, nebo se zúčastnit kurzů, které nabízí většina českých vysokých škol. Na Karlově Univerzitě si studenti mohou zapsat předmět „Management vědy a inovací“, kde si osvojí znalost využití vědeckých výsledků v praxi. „Kurz je určen všem, kteří chtějí uplatnit své znalosti jako vedoucí vědeckého či inovačního projektu,“ popisuje Eugen Kvašňák, přednášející na 3. lékařské fakultě UK a odborný garant kurzu.


Zdroj: Tisková zpráva Úřadu průmyslového vlastnictví

Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy


Adresa kanceláře:

Petrská 1180/3

110 00 Praha 1

Telefon: +420 224 491 255

E-mail:

Kontakty na tým


Korespondenční adresa:

Ovocný trh 560/5

116 36 Praha 1


IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208


Spojte se s námi na LINKEDIN


Jak k nám