• Podnikavost
 • Projekty zaměřené na podnikavost | Inspirace

Projekty zaměřené na podnikavost | Inspirace

► #inspirace


Vytváříme inspirativní podcasty a workshopy zaměřené na téma rozvoje podnikavosti na základních a středních školách. ► Cílová skupina jsou stávající a budoucí pedagogové, ale i všichni ti, kteří chtějí změnit výuku a vzdělávání na ZŠ, SŠ a dělat věci trochu jinak.

Podnikavost - Klíčová aktivita projektu iKAP II

Zapojili jsme se do projektu iKAP II., kde máme na starosti klíčovou aktivitu Podnikavost. Cílem této aktivity je inspirovat stávající a budoucí pedagogy základních a středních škol v tom, jak vyučovat inspirativně a podnikavě, a to díky zkušeným expertům - podnikavcům z praxe, které jsme do projektu přivedli.Více o projektu iKAP II na našem webu | na webu Pedagogické fakulty


V rámci projektu jsme připravili:

Podcasty Z lavice do akce

 • Série podcastů, které mají za cíl přinést inspiraci do současné pedagogické praxe na ZŠ, SŠ. Podcasty mohou být přínosné také pro budoucí pedagogy, kteří se chtějí dozvědět, jak se dá inovativně a participativně vyučovat a podněcovat podnikavost studentů. Vyhledáváme odborníky z oblasti vzdělávání a pedagogiky, kteří dělají věci tak trochu jinak a přinášejí své poznatky a podnikavé přístupy do praxe.

 • Vzniklo 20 epizod, ve kterých se dozvíte například, jak se k podnikavosti postavilo CPPT, jaké metody se v rámci kurzu Rozjeď projekty využívají a jak tento kurz funguje, co je tandemová výuka, jak hodnotit žáky, jak v nich budovat vnitřní motivaci, jaké programy a metody rozvíjí podnikavost v žácích a mnoho jiného.


Podcasty si můžete poslechnout na Spotify | YouTube


Jak podcasty vypadají?

Pusťte si třeba hned první díl nazvaný Zkušenosti z kurzu Rozjeď projekt v Inovační laboratoři UK, který vedou naši kolegové Jan Veselý a Ondřej Mrkus:


Naši moderátoři a hosté jsou zkušení „podnikavci“:

Martin Vítek

je mentor a lektor, „guru“ na téma podnikavost a hlavní iniciátor a zakladatel Asociace podnikavé Česko. Založil Soutěž & Podnikej a je i předseda správní rady Nadačního fondu vzdělávání a podnikání.

Miky Škoda

je průzkumník lidského potenciálu, lektor a mentor. Založil projekt X-Challenge a také Talent Futures, vzdělávací investiční inkubátor a komunitu pro talentované mladé lidi. Zaměřuje se na to, jak z lidí dostat to nejlepší a být si navzájem blíž.

Tadeáš Bíbr

je spoluzakladatel několika úspěšných projektů/startapů, jako např. ReKrabice nebo Čtení jednoduše. Je skvělým příkladem podnikavce, který se nebojí a uvádí své podnikavé nápady do praxe, a to už od střední školy.

Ondřej Mrkus

začal podnikat v den osmnáctin a postavil e-shop. Ten sice do půl roku zkrachoval, ale díky němu získal svůj první job. Později rozjel několik projektů od nuly. Teď v Q Designers staví inovace s pozitivním dopadem a občas 

píše. Nyní rozjíždí projekt Playful.


Workshopy Podnikavost z lavice

 • Cílem workshopů je zprostředkovat učitelům základních a středních škol, a také budoucím pedagogům, příklady dobré praxe z oblasti výuky PODNIKAVOSTI. Celkem jsme vytvořili 4 workshopy, z toho jeden je k dispozici online. Realizace workshopů je také součástí projektu iKAP.

 • Témata workshopů:

  • Kreativní přístupy ve výuce (odborníci z řad pedagogů na ZŠ a SŠ)

  • Mastermid, reflexe, zpětná vazba (Ondřej Mrkus, Jan Veselý)

  • Komunikace v kruhu (Jan Bím)

  • Vnitřní motivace žáků, žákovské samosprávy (Lukáš Šlehofer)

 • Zúčastnilo se přes 100 účastníků


První workshop byl (jako jediný) online. Podívejte se:


Textové výstupy z projektu iKAP II - Expertízy

Expertíza k přenosu podnikavosti žáků s odlišným mateřským jazykem s ohledem na jejich kulturní odlišnosti

 • Autoři: PeaDr. Josef Rydlo, Bc. Igor Červený


Expertní zpráva: Rozvoj kompetencí k podnikavosti v Německu

 • Autor expertní zprávy: Mgr. Zuzana Svobodová, Ph.D., DBA


Poslední změna: 3. leden 2024 13:01 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy


Adresa kanceláře:

Petrská 1180/3

110 00 Praha 1

Telefon: +420 224 491 255

E-mail:

Kontakty na tým


Korespondenční adresa:

Ovocný trh 560/5

116 36 Praha 1


IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208


Spojte se s námi na LINKEDIN


Jak k nám