9. dubna 2015

Platforma na podporu přenosu technologií Transfera.cz obnovuje aktivitu

Spolek Transfera.cz, který navazuje na činnost organizace AKTOP, se koncem března sešel s novým představenstvem. Na pozici první místopředsedkyně byla zvolena zástupkyně CPPT Hana Kosová. Transfera chce být platformou hájící zájmy transferové komunity v ČR s cílem pracovat na posílení činností v oblasti transferu technologií a jejich rozvoji.

Koncem března se v Praze poprvé samostatně sešlo nové představenstvo spolku Transfera.cz. Jednání navázalo na členskou schůzi, která se uskutečnila v Praze 25. 2. 1015 a kde proběhlo přijetí nových členů spolku a volba představenstva.

Představenstvo na svém jednání jednomyslně zvolilo předsedu spolku Transfera.cz, RNDr. Evu Janouškovcovou, Ph.D., LL.M., ředitelku Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity. Předsedkyně převzala funkci po Martině L. Jakl, Ph.D., která byla důležitým článkem při transformaci původní organizace AKTOP směrem ke stávající jednotné funkční platformě hájící zájmy transferové komunity v České republice s cílem pracovat na posílení činností v oblasti transferu technologií a jejich rozvoji.

Do funkce prvního místopředsedy byla zvolena Mgr. et Mgr. Hana Kosová, zástupkyně ředitele Centra pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy v Praze, funkci druhého místopředsedy spolku bude zastávat Mgr. Martin Duda, ředitel Centra podpory inovací Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Dalšími členy sedmičlenného představenstva, které řídí spolek Transfera.cz jsou Ing. Jaroslav Burčík, Ph.D., ředitel Inovacentra Českého vysokého učení technického v Praze, Ing. Jiří Herinek, ředitel Vědecko-technického parku Univerzity Palackého v Olomouci, RNDr. Růžena Štemberková, vedoucí Kanceláře transferu technologií Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Ing. Dagmar Vávrová, MBA, vedoucí Centra transferu technologií Vysokého učení technického v Brně.

Jakými hlavními oblastmi se bude pod taktovkou představenstva Transfera aktuálně zabývat?

V gesci Hany Kosové a Růženy Štemberkové bude spolupráce a zprostředkovávání zkušeností v oblasti transferu technologií na mezinárodní úrovni. Propojování potřeb transferu technologií se strategickými dokumenty ve vazbě na dotační a další národní politiky budou prosazovat Martin Duda a Jaroslav Burčík. Spolupráci univerzit a průmyslu bude aktivně podporovat a koordinovat Jiří Herinek a oblast technicko-administrativního zázemí spolku bude zastřešovat Dagmar Vávrová. Koordinaci všech činností a případné zapojení do úprav legislativního prostředí v oblasti transferu technologií bude zajišťovat předsedkyně spolku Eva Janouškovcová. Při řešení konkrétních otázek v uvedených oblastech bude představenstvo spolupracovat s dalšími experty na danou problematiku z řad členů spolku.

V nejbližším období proběhne pod záštitou spolku Transfera.cz konference VTP a TT v Českých Budějovicích (14. - 15. 4. 2015), dne 18. 6. 2015 se bude v Olomouci Transfera.cz spolupodílet na pořádání semináře na téma Hodnocení komerčního potenciálu VaV z pohledu CTT a již nyní se připravuje III. Národní konference transferu technologií ČR, která proběhne ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně v termínu 9. - 10. 9. 2015. V zahraničí bude Transfera.cz prezentována na výroční konferenci mezinárodní asociace ASTP/Proton (Istanbul 20. - 22. 5. 2015) a formou dalších prezentací na přidružených akcích v Číně a Turecku (duben-červen 2015).

Představenstvo stanovilo harmonogram svých zasedání do konce r. 2015. Setkání budou probíhat v Praze, druhé zasedání se uskuteční dne 6. 5. 2015. Členové spolku budou o výstupech jednání informováni stručnými newslettery, sami budou každoročně hodnotit práci představenstva spolku na členské schůzi. Aktivním zapojením však může k podpoře hlavních záměrů spolku přispět každý člen, a to bez ohledu na formu členství.

Rádi se obracíme nejen na stávající členy Transfery, ale vyzýváme i další zástupce odborné komunity ke spolupráci a případně také k aktivnímu členství ve spolku Transfera.cz.

Průběžné informace o aktivitách spolku budou k dispozici na webových stránkách www.transfera.cz.

Své podněty mohou členové i široká odborná veřejnost zasílat prostřednictvím e-mailu .

Ještě jednou děkujeme předchozímu vedení organizace AKTOP za odvedenou práci, která přispěla k možnosti stanovení cílů a příležitosti k naplňování společných zájmů členů stávající Transfery.cz. Popřejme předsedkyni Transfery.cz i celému předsednictvu spolku hodně elánu do čtyřletého funkčního období a dobrou spolupráci nejen v rámci předsednictva, ale především aktivní zapojení a zájem všech členů spolku i široké odborné veřejnosti.