11. prosince 2017

ASTP-Proton Fall Meeting 2017

Ve dnech 22.–24. 11. 2017 se konal v Guimaraes v Portugalsku ASTP-Proton Fall Meeting. ASTP-Proton Fall Meeting bylo setkání představitelů transferových kanceláří, ať už soukromých či univerzitních, s dlouholetými zkušenostmi na tomto poli, a to zejména z evropských států, ale také mimo Evropu, s celkovou sítí kontaktů napříč 39 státy.

Předmětem přednášek a workshopů byly zejména nové výzvy, trendy a příležitosti v oblasti technologického transferu v dynamickém světě rozvoje moderních technologií. Zajímavé workshopy se snažili uchopit a diskutovat nové výzvy transferu znalostí a technologií, např. při řešení střetu zájmů zakladatelů firem z řad univerzitních profesorů či jiných zaměstnanců, bylo zajímavé sledovat, jakými nástroji je tento problém řešen ve švýcarském ETH, ve Francii, v Portugalsku a dalších evropských státech. Dále byly diskutovány možnosti, podmínky a případné výhody a nevýhody spolupráce na financování výzkumu a vývoje nových technologií s crowdfundingem (nebo lépe crownfinancingem), popř. s dobročinnými spolky (jako tomu je v UK ve spolupráci s charitami). Byl představen moderní nástroj pro kritické plánování postupu ve vývoji nového produktu v podobě roadmappingu. Přednášky z rozličných zemí a prostředí na ilustrativních příkladech ukazovaly, jak se nové technologie vznikající ve spolupráci univerzit a jejich studentů spolu s firmami uvádějí na trh.