18. července 2017

IDEA a Švýcarské velvyslanectví v Praze hostila známého profesora Philippa Bacchettu z University of Lausanne

Známý profesor Philipp Bacchetta z University of Lausanne vystoupil na semináři pod názvem „KURZ JAKO NÁSTROJ MĚNOVÉ POLITIKY. Co víme z teorie a jak se můžeme poučit z empirických zkušeností Švýcarska dalších zemí“.

Profesor Bacchetta veřejně debatoval o monetární politice a švýcarských zkušenostech s intervencemi centrální banky. Rozhodnutí o volbě fixního nebo flexibilního kurzu přirovnal k závodu Formule 1. Dle aktuálního počasí a jeho předpovědi se musíte rozhodnout, zda zvolíte pneumatiky na sucho či mokro, v úvahu berete kvalitu pilota a další faktory. Jakmile se jednou rozhodnete, nezbývá nic než se s rozhodnutím sžít a závod dojet. Měnit pneumatiky za pochodu je totiž dost obtížné.

V panelové diskusi následně za českou stranu vystoupili kromě ředitele IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR Jana Švejnara také Tomáš Holub, ředitel sekce měnové České národní banky a Jaromír Hurník, expert OG Research.

Máte-li zájem dozvědět se všechny zajímavé informace z přednášky a panelové diskuze, podívejte se na video.

Video v anglickém jazyce naleznete zde, v českém jazyce zde.