5. září 2016

Visegrádský patentový institut usnadní českým přihlašovatelům cestu k mezinárodním patentům

Od června letošního roku mají čeští přihlašovatelé nově možnost podávat mezinárodní patentové přihlášky do celkem 148 zemí světa – signatářů Smlouvy o patentové spolupráci (PCT) a vést mezinárodní fázi řízení o získání patentové ochrany prostřednictvím Visegrádského patentového institutu (VPI). Tato mezinárodní organizace, jež byla založena v prosinci loňského roku, je výsledkem spolupráce národních úřadů průmyslového vlastnictví zemí skupiny V4 (Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko) a podle Smlouvy o patentové spolupráci bude plnit úkoly orgánu pro mezinárodní rešerši a předběžný průzkum.

V souladu se smlouvou PCT mohou čeští přihlašovatelé dosáhnout, prostřednictvím jediné patentové přihlášky podané v jednom jazyce a za jednotnou sadu poplatků stavu, který by jinak odpovídal podání jednotlivých národních přihlášek ve všech 148 státech systému PCT. Další výhoda spočívá v tom, že k úhradě nákladů na překlady, zastupování, správních poplatků atd. dochází v systému PCT až později, po uplynutí 30 měsíců od priority. V této době má přihlašovatel již k dispozici výsledek mezinárodní rešerše a může se tak snadněji rozhodovat o dalším postupu. Navíc, v rámci mezinárodní fáze řízení v systému PCT dochází ke zveřejnění vynálezu, což zvyšuje šance přihlašovatele, že jeho vynález zaujme ještě během 30 měsíční ochranné lhůty potenciální investory nebo kupce. Jinou podstatnou výhodou spojenou s uvedeným systémem přihlašování může být pro české přihlašovatele i to, že během řízení o mezinárodní patentové přihlášce a rešerši mohou využívat podpory Úřadu průmyslového vlastnictví a s orgány VPI jednat v českém jazyce.

Podrobnější informace, včetně informací v českém jazyce, lze najít buď na nově zřízených stránkách Visegrádského patentového institutu: www.vpi.int, nebo lze kontaktovat přímo jeho českou pobočku na adrese:

Úřad průmyslového vlastnictví české republiky

Antonína Čermáka 2a

160 68 Praha 6 – Bubeneč