24. června 2016

Nový inovační fond pomůže vysokým školám lépe využívat rizikový kapitál

Technologická agentura ČR (TA ČR) a Ministerstvo průmyslu a obchodu spolupracují na vytvoření nového inovačního fondu, tzv. Proof-of-Concept fondu, který by měl vysokým školám pomoci lépe využívat rizikový kapitál. Finanční prostředky, které by se na počátku pohybovaly v řádu stovek milionů korun a pocházely by z Národního inovačního fondu, by byly využity na rychlejší uvedení produktu výzkumné laboratoře na trh. Fond by byl institucí nezávislou na vysoké škole.

Fond je zakládán na využití evropských fondů z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a TA ČR by jej mohla pomoci rozjet díky svému programu GAMA, který se zaměřuje na zavedení výsledků výzkumu do praxe. V budoucnu by po odstranění legislativních překážek měly být do fondu investovány i národní zdroje z programu GAMA, což by zjednodušilo investice například v Praze. Podpora se bude týkat projektů ze všech oborů, nejvíce se však agentura pravděpodobně zaměří na ty technické, kde vzniká nejvíce start-upů.