• Aktuality

Aktuality

2. září 2015

První vlna podpory pre-seed aktivit na Univerzitě Karlově úspěšně ukončena

Projekt zaměřený na podporu praktické aplikace výsledků výzkumu na vybraných mimopražských pracovištích UK byl realizován v období 1.11.2012 až 30.6.2015. Jeho oficiální název zní Podpora pre-seed aktivit UK mimo Prahu (registrační číslo CZ.1.05/3.1.00/13.0284). Projekt byl podpořen v rámci prioritní osy 3 (Komercializace a popularizace výzkumu a vývoje) Operačního programu Výzkum a Vývoj pro Inovace (OP VaVpI), který je v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a získal celkovou dotaci v objemu téměř 29,4 mil. Kč. Z přidělené dotace se podle závěrečného vyúčtování předkládaného nyní MŠMT podařilo využít více než 95% na více než stoprocentní naplnění plánovaných výsledků.

Plánovaným cílem projektu bylo zvýšit úroveň ochrany duševního vlastnictví a tržního uplatnění výsledků výzkumu a vývoje s důrazem na oblast Molekulární biologie a biotechnologie. Projekt byl realizován především na lékařských fakultách UK v Plzni a Hradci Králové, na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové a zapojeno bylo též kladenské Centrum podpory aplikačních výstupů a spin-off firem 1. LF UK.

Projekt v počátku zahrnoval celkem šest tzv. individuálních aktivit, které ve dvou navazujících fázích ověřily komercializační potenciál konkrétních vědeckých výsledků. Během 12 měsíců trvající fáze ověření konceptu – „Proof of Concept“ – bylo cílem otestovat proveditelnost a praktickou vyrobitelnost šesti nových vzorků, prototypů a postupů z oblasti biotechnologií, ošetřit vhodným způsobem související duševní vlastnictví a připravit postup, který povede k tržnímu uplatnění.

Pro postup do další fáze projektu byly následně vybrány tři dílčí aktivity, které byly vyhodnoceny jako komerčně nejnadějnější. U těch byly poté ve fázi „Příprava komercializace“ dopracovány detaily pro zahájení praktické komerční aplikace. Jde o komplexní proces vyžadující specifickou podporu jednotlivým vědeckým týmům. Součástí projektu proto bylo též rozšíření týmu Centra pro přenos poznatků a technologií UK o manažery pro technologický transfer přítomné přímo v regionech, kteří budou i po skončení projektu pomáhat tamním výzkumníkům se zajištěním ochrany duševního vlastnictví a s praktickými aspekty komercializace a zároveň budou na svých pracovištích aktivně vyhledávat nové výsledky vědeckých týmů vhodné ke komercializaci.

V souvislosti s projektem bylo podáno celkem 14 přihlášek užitných a průmyslových vzorů a patentů, a to českých i zahraničních. Během realizace byly zatím uděleny celkem 2 patenty a 7 užitných a průmyslových vzorů, další v brzké době očekáváme.

Dosavadní výsledky nezůstaly ale pouze u ochrany duševního vlastnictví, která je pouze prvním krokem v celém procesu komercializace. U všech tří výsledných aktivit byly zpracovány plány komercializace a podrobné business plány a nyní se intenzivně vyjednává o dalším využití získaného duševního vlastnictví se soukromými partnery a investory (patentové portfolio a know-how k unikátnímu systému chlazení a ohřevu krve či laboratorních tekutin, nové rehabilitační řešení s využitím kombinace specializovaného softwaru a balanční plošiny pro efektivní nejen domácí rehabilitaci, potenciální nové léčivo pro multiresistentní kmeny tuberkulózy). Za účelem další komercializace rehabilitační balanční plošiny a souvisejícího know-how byl navíc založen tzv. nepravý spin-off a projednávají se podmínky jeho užší spolupráce s univerzitou. V neposlední řadě bude Farmaceutická fakulta UK společně s Centrem biologické ochrany Těchonín (zařízení spadající pod Ministerstvo obrany) jako výsledek projektu formou výzkumných služeb nabízet externím klientům vysoce specializované testování nových látek účinných na léčbu tuberkulózy v podmínkách in vivo.

Oficiální konec realizace projektu tedy neznamená v žádném případě konec aktivit směřujících k praktickému uplatnění výše zmíněných výsledků v praxi. Tým Centra pro přenos poznatků a technologií UK bude společně přímo s výzkumníky pokračovat v započatých jednáních a hledat další zdroje financování a možnosti uplatnění. Zkušenosti získané během projektu budou určitě inspirací pro řešení dalších případů komercializace a praktické uplatnění výsledků výzkumu prováděného na UK.

Podrobnější informace k výsledkům projektu a kontakty na jednotlivé týmy jsou zveřejněny na webu CPPT v části „Katalog investičních příležitostí“, v mezinárodním měřítku byly též zařazeny do nabídky celoevropské sítě Entreprise Europe Network přístupné na http://www.enterprise-europe-network.cz/cs.


Projekt běží za podpory:


Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy


Adresa kanceláře:

Petrská 1180/3

110 00 Praha 1

Telefon: +420 224 491 255

E-mail:

Kontakty na tým


Korespondenční adresa:

Ovocný trh 560/5

116 36 Praha 1


IČ: 00216208

DIČ: CZ00216208


Spojte se s námi na LINKEDIN


Jak k nám