15. dubna 2021

UK se s pomocí daru společnosti IKEA připojí do boje proti domácímu násilí

Máme velkou radost, že se našemu CPPT ve spolupráci s Fakultou humanitních studií UK a koalicí neziskových organizací NeNa podařilo získat finanční dar od společnosti IKEA (1) určený na zvýšení povědomí o problematice domácího násilí, prevenci a hledání jeho řešení.

Dar ve výši 7.818.000 Kč se rozdělí rovným dílem mezi koalici NeNa, která poskytuje přímou pomoc obětem domácího násilí na denní bázi, a Univerzitu Karlovu, která se v rámci projektu zaměří především na různorodou medializaci problému a realizaci vzdělávacích akcí. Další důležitou součástí je i výzkumná část, kterou řeší dr. Dana Moree z FHS UK.

Spolupráce je plánována do konce srpna 2022 a v rámci Univerzity Karlovy je do projektu zapojena zatím Fakulta humanitních studií a CPPT, které zaštiťuje a koordinuje výše zmíněné další aktivity UK.

Smlouva s firmou IKEA pokrývá následujících 5 klíčových aktivit:

• Zvýšení povědomí o domácím násilí a zároveň snížení míry jeho přijatelnosti ve společnosti

► naplňováno průběžnými komentáři a konzultacemi k mediálním výstupům navrženými IKEA

• Podpora neziskových organizací, které pomáhají obětem domácího násilí s cílem poskytnout potřebnou pomoc a ubytování

Na tento účel bude alokováno minimálně 50 % daru

naplňováno pomocí obětem domácího násilí, která bude evidována u neziskových organizací koalice NeNa

• Výzkum dané problematiky s cílem získat dostupné údaje pro ostatní účely

bude splněno výzkumnou zprávou

• Podpora legislativních změn, které umožní lepší ochranu obětí domácího násilí a sblíží standardy této ochrany v regionu Česka, Slovenska a Maďarska

naplňováno průběžnými komentáři a konzultacemi k legislativním návrhům navrženými IKEA

• Rozvoj kompetencí a vzdělání profesionálů, kteří pomáhají obětem domácího násilí v první linii – například lékařů a sociálních pracovníků

naplňováno realizací vzdělávacích akcí

(1) Společnost IKEA zahájila už v roce 2020 v rámci svého CSR (Corporate Social Responsibility) velkou kampaň zaměřenou na otázku domácího násilí. Více ZDE.