►►► Podívejte se na PROGRAM KURZU
Zajímá vás komunikace vědy?
Chcete se dozvědět, jak fungují jednotlivá média a jaký je proces popularizace vědy?
Máte zájem si prakticky vyzkoušet napsat krátký článek, odpovídat na otázky novinářů či propagovat svůj výzkum na sociálních sítích?
Zveme Vás na cyklus workshopů s odborníky z praxe, který bude probíhat v období letního semestru 2022 v prostorech Kampusu Hybernská pod záštitou Centra pro přenos poznatků a technologií UK. Organizátorkami kurzu jsou dvě vědkyně, Eliška Koňaříková a Tereza Mašínová.
Kurz je tvořen workshopy na různá témata. Lze je absolvovat jednotlivě, dohromady však tvoří celek, jehož absolvováním získají účastníci základní teoretické i praktické zkušenosti ve vědecké komunikaci a ujasní si, proč je důležité komunikovat výsledky akademického výzkumu směrem k veřejnosti.
Po aktivním absolvování celé série je možné získat certifikát. Workshopy nejsou zpoplatněny.
„Každý vědec si může najít formu komunikace, která mu je blízká a baví jej. Někdo dobře mluví, jiný zase skvěle píše či ho baví sociální sítě. Ať už si ale vědec vybere jakýkoliv způsob, je důležité, aby byl autentický a na nic si nehrál... Jedině tak budou jeho výstupy uvěřitelné,“ shrnuje Tereza Mašínová, spolupořadatelka cyklu Komunikace vědy, postřehy, které si z workshopů sama odnáší pro své další projekty.
Přečtěte si celý článek s tipy a triky jak na komunikaci vědeckých témat, který vyšel v univerzitním magazínu Forum.
Kurz je primárně určen pro PhD. studenty a postdoktorandy napříč obory a fakultami UK.
Vítáni však budou i další vážní zájemci o komunikaci vědy z UK i mimo ni.
Každý workshop je plánován pro 10–20 účastníků.
Na každém workshopu se setkáte s některým z odborníků na komunikaci vědy se zkušenostmi z praxe.
V první části se hosté podělí o své zkušenosti; ve druhé části si vyzkoušíte aplikovat nabyté znalosti na konkrétních úkolech, ke kterým posléze budete moci získat zpětnou vazbu.
Kurz bude probíhat v učebně D2 (Inovační laboratoř) v budově D, 2. patro vlevo v Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1) od 16.00 do 19.00.
28. 2. 2022 - UŽ PROBĚHLO
Jak hledat příběh ve vědeckém bádání?
Host: vědecká novinářka Pavla Hubálková z časopisu UK Forum
Anotace: V tomto praktickém workshopu Vám představíme práci vědeckého novináře. Seznámíte se se způsoby, kterými lze vědecké téma v textu přiblížit čtenáři, a s efektivními metodami práce s textem. Chybět nebudou ani praktické ukázky.
Registrace ZDE | FB událost ZDE.
Pavla Hubálková
Píše o vědě. Původně si myslela, že bude vědkyní. Vystudovala klinickou biochemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) a pokračovala na doktorát v oboru neurovědy na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Během Ph.D. studia ale díky Fulbrightovu stipendiu odjela na roční výzkumnou stáž na Northwestern University v Chicagu, kde přišla na to, že místo bádání v laboratoři se chce více věnovat komunikaci vědy.
Od března 2020 působí jako vědecká redaktorka v magazínu Univerzity Karlovy Forum. O vědě píše i pro ekonomický týdeník HROT, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, Vědavýzkum.cz, Universitas a další média. Aktuality tweetuje jako @PavlaHub.
21. 3. 2022 - UŽ PROBĚHLO
Jak na mluvený projev a veřejné vystupování?
Host: vítěz popularizační soutěže FameLab Ondřej Lidický z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.
Registrace ZDE | FB událost ZDE.
Ondřej Lidický
Balancuje mezi vědou a uměním. Vystudoval magisterský obor biochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a poté navázal doktorandským studiem na téma cílené protinádorové terapie v oddělení Biolékařské polymery na Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd. V současné době zde pokračuje jako postdoktorand ve výzkumu polymerních nanoterapeutik směrovaných monoklonálními protilátkami. Jeho umělecké sklony ho vedly od Slampoetry přes divadelní improvizaci až na prestižní školu klaunérie vedenou legendárním Philippem Gaulierim. Obě cesty se protnuly, když v roce 2015 vyhrál národní kolo vědecko-popularizační soutěže FameLab. Téma protinádorové terapie později rozpracoval do vědecko-edukativního příběhu o onkologických onemocněních s názvem MrTumor. Kromě pravidelných komediálních dílen vedl také vědecko-popularizační seminář pro Českou zemědělskou univerzitu v Praze nebo pro budoucí učitele na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.
11. 4. 2022
Jak na rozhovor
Host: vědecká novinářka Martina Mašková z Českého rozhlasu
Registrace ZDE | FB událost ZDE.
Martina Mašková
Moderuje na Českém rozhlase Plus, nejčastěji ranní živé vysílání nebo debatní pořad vědců a herců Laboratoř. Vzdělání učitelky biologie a chemie si doplnila o mediální průpravu ve francouzském Angers a digitální marketing na Columbia Business School. Pracovala pro BBC v Praze a Londýně, byla na stážích v RFE/RL, Radio France, Deutsche Welle a v institucích EU. Natáčí rozhlasové dokumenty v Česku i ve světě. Volný čas věnuje hudbě a práci s dětmi.
Martin Uhlíř
Martin Uhlíř je redaktorem týdeníku Respekt, vedoucím rubriky Civilizace. Věnuje se především vědě, životnímu prostředí, technologiím a dalším civilizačním tématům.Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, v roce 2004-05 studoval v rámci novinářského stipendia na Massachusetts Institute of Technology. V letech 1997-2004 pracoval jako vědecký redaktor Lidových novin. Je autorem populárně vědecké knihy Jak jsme se stali lidmi (2007) a románu Sestry (2021).
25. 4. 2022
Jak na sociální sítě?
Host: Olga Ryparová
Registrace ZDE | FB událost ZDE.
Olga Ryparová
Olga Ryparová je v online světě známá pod projektem Olinium. Olga vystudovala biochemii, ale z vědy přešla na výuku chemie. V době prvního lockdownu začala každý den živě vysílat hodiny chemie na svém YouTube. V posledním roce se zaměřuje více na popularizaci vědy na svých sociálních sítích. Její chemická "okénka" přitáhla tisíce sledujících. Cílem je ukázat, že chemie není zlá, ale že nám pomáhá pochopit svět kolem nás.
Registrace na jednotlivé workshopy budou zveřejňovány průběžně, vždy cca 5 týdnů před konáním akce. Sledujte FB profil Inovační laboratoře
Chcete-li být informováni přednostně, kontaktujte organizátorky.
Eliška má doktorát z molekulární biologie, inženýra z managementu a obří nadšení pro sdílení vědeckých poznatků s veřejností. Ve svém výzkumu se věnuje produkci energie v buňkách a jejími poruchami. Aktuálně se snaží přiblížit komunikaci vědy studentům i jejich starším kolegům. Jelikož ve světě, kde je výzkum placen z veřejných peněz, je potřeba objasnit důležitost vědy a přiblížit vědecký svět veřejnosti. Zároveň se angažuje v hodnocení vědy, o které přednáší, dále v popularizaci vlastních aktivit na sociálních sítích i živě, a také v iniciativě Czexpats in Science sdružující české vědce se zahraniční zkušeností. Ve volném čase se mimo jiné baví únikovými hrami, kam by se nejradši nechala před svými dvěma dětmi zamknout napořád.
Kromě vlastní vědecké činnosti v oblasti mikrobiální ekologie se dlouhodobě věnuje i komunikaci vědy – zvítězila v soutěži FameLab Talking Science 2017 či pořádá diskuzní večery s vědci v rámci projektu Science Café. Spolupracuje také s Komunikace21 na tvorbě kurzů popularizace vědy a s nadšením se snaží o to, aby věda a kritický způsob uvažování byly běžnou součástí našich životů.
Kontaktujte Elišku Koňaříkovou nebo Terezu Mašínovou
Email: eliska.konarikova@ruk.cuni.cz a
Tel.: +420 608 240 241 nebo +420 721 443 426
Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy
Adresa kanceláře:
Petrská 1180/3
110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 491 255
E-mail:
Korespondenční adresa:
Ovocný trh 560/5
116 36 Praha 1
IČ: 00216208
DIČ: CZ00216208
Spojte se s námi na LINKEDIN