13. prosince 2018

Americká společnost koupila od UK vynález proti tuberkulóze

Dne 12. 12. 2018 se Charles University Innovations Prague s. r. o. (CUIP) podařilo úspěšně uzavřít smlouvu se společností Svenox Pharmaceuticals LLC o převodu práv k přihlášce vynálezu, který pochází z vědeckého týmu profesora Alexandra Hrabálka z Farmaceutické fakulty v Hradci Králové (FaF UK).

Vynález vědeckého týmu prof. Hrabálka se týká nového typu látek, které by mohly být využitelné v léčbě tuberkulózy. Společnost Svenox Pharmaceuticals LLC se v rámci koupě vynálezu zavázala k zajištění potřebného a finančně i časově náročného vývoje finálního léčiva a v případě pozitivních výsledků k jeho následnému využití. Případná dostupnost vyvinutého léčiva by měla být nejenom ve Spojených státech amerických, ale také v řadě států Evropské unie, Indii nebo Jihoafrické republice.

Celý proces uzavření smlouvy měla na starost nově vzniklá 100% vlastněná dceřiná společnosti Univerzity Karlovy, která tento případ převzala od Centra pro přenos poznatků a technologií UK (CPPT UK).

Cílem CUIP je ulehčit CPPT UK poslední fázi komercializace se společnostmi, které mají o výsledky vědy a výzkumu z UK velký zájem, jelikož CPPT jako součást UK nemá možnost jednat tak dynamicky, jak v dnešní době vyžadují firmy. CUIP ihned po jeho založení začalo plnit svou roli, a tak se mu již po půl roce fungování podařilo úspěšně dokončit projekt.

Celá tisková zpráva ke stažení (.docx)